Tänään äänessä Bettina Koivu (13). Bettina on tullut luistelun pariin jo 3-vuotiaana. Bettina kokee, että jäällä hän pystyy todella ilmaisemaan itseään eri tavalla kuin missään muualla. Siksi Bettina onkin kiitollinen seuralle mahdollisuudesta päästä taitavaan valmennukseen ja ryhmään.
Bettina kertoo kuluvan kauden sujuneen hyvin eikä korona-aika ole vaikuttanut harrastamiseen kovin paljoa – vaikka korona-aikana treenaaminen onkin ollut hetkittäin outoa.

Bettina Akatemia Cupin Kiss and Cry -nurkkauksessa valmentajana Daisy Nevalaisen kanssa.
Siirto uuteen ryhmään, jossa harjoitellaan kovempia tavoitteita kohti, on tuonut paljon uutta hänen kauteensa. Uudessa ryhmässä Bettina on harjoitellut erityisesti vaikeampia askeleita ja hyppy-yhdistelmiä ja hän kertookin kehittyneensä paljon kauden aikana: ”Olen saanut esimerkiksi vaikeutettua ohjelmaani.”
HTA:lla on tällä kaudella ollut seitsemän kilparyhmää, joista kahdessa on enemmän joustoa ja mahdollisuus harrastaa kevyemmällä mentaliteetilla. Näillä ryhmillä haluamme taata sen, että kaikilla on mahdollisuus myös kilpailla taitoluistelussa, vaikka tavoitteet eivät olisikaan kohti huippua. Lue lisää ryhmistä Keltainen ja Vihreä.
Bettina lisäsi harjoitusmääriä tällä kaudelle siirtyessään Vihreistä Sinisiin, kun intoa ja halua kovempaan treenaamiseen löytyi: ”Minulla on aina ollut halu harrastaa, mutta ei mahdollisuutta päästä nykyisentasoiseen kilparyhmään ja valmennukseen.” HTA:ssa meille onkin tärkeää, että luistelija saa itse päättää, kuinka paljon pistää resursseja harrastamiseen.
Lue lisää Bettinan ryhmästä Sininen.
Bettina kilpailee sarjassa Noviisit ja hän kertookin tehneensä kilpailuissa parhaita suorituksiaan kuluvalla kaudella: ”Olen päässyt yli kilpailutilanteen aiheuttamasta jännityksestä!”
Luistelussa hänelle on parasta kuitenkin se tunne ”kun on jäällä ja oppii uusia asioita”, Bettina kertoo. ”Tykkään harjoitella uusia erilaisia asioita, joilla voi kehittää jo osaamiani hyppyjä, piruetteja ja askeleita”, hän jatkaa.
Joskus koulun ja luistelun yhdistäminen on haastavaa, kun tulee pitkiä päiviä. Bettina kuitenkin toteaa: ”Se ei haittaa, koska haluan harrastaa luistelua!”
Keväältä Bettina kertoo odottavansa ”innolla uusia harjoitteita ja onnistumisia – niin henkisesti kuin fyysisestikin.”
Tsemppiä Bettina seuraavia onnistumisia kohti!
Lue lisää kilparyhmistämme täältä.
Kilparyhmien lisäksi meillä HTA:ssa on harrasteryhmät Timantit ja Jalokivet, joissa voi treenata kivassa porukassa 2-4 kertaa viikossa.
Jutun kirjoitti Taru Sairanen.